O atopickom ekzéme panuje veľké množstvo najrôznejších mýtov. V tomto článku vám predstavíme 10 úplne najčastejších a prezradíme vám, prečo presne sa o mýty jedná.

1. Atopický ekzém je nákazlivý

Atopický ekzém rozhodne nie je nákazlivou chorobou. K jeho prenosu preto nemôže dôjsť ani v prípade priameho kontaktu s postihnutou pokožkou. Rovnako tak nie je prenosný prostredníctvom telových tekutín človeka (napríklad krvou alebo slinami). Okolie preto nemá dôvod obávať sa človeka s atopickým ekzémom.

2. Atopický ekzém = alergia

Atopický ekzém sám o sebe nemožno stotožňovať s alergiou alebo ho považovať za jej dôsledok. V niektorých prípadoch však môže tento ekzém sprevádzať alergiu na peľ alebo najrôznejšie potraviny. Odborníci sa teda zhodujú v tom, že sa jedná o abnormálnu reakciu imunitného systému, ale nie vlastnú alergiu.

3. Ekzém je možné vyliečiť

V súčasnej dobe existuje mnoho liečebných postupov, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky atopického ekzému (napríklad kvalitný krém na atopický ekzém zmierňuje pocity svrbenia). Žiadny zázračný liek, ktorý by človeka atopického ekzému zbavil, však neexistuje.

4. Atopický ekzém sa prejavuje iba na koži

Ďalší mýtus. Atopický ekzém je totiž v skutočnosti problémom imunitného systému. Súčasne s ním sa pritom môže pacient stretávať s ďalšími problémami, ako je napríklad senná nádcha a astma. Zároveň sú s ekzémom často späté ďalšie kožné choroby.

ČÍTAJTE TIEŽ ČLÁNOK: Najlepší krém na atopický ekzém: čím sa mazať, aby ste zmiernili nepríjemné svrbenie?

Atopický ekzém sa môže objaviť aj medzi prstami

Atopický ekzém sa môže objavovať kdekoľvek na tele, napríklad medzi prstami.

5. Ekzém možno prirovnať k akné

Nie je možné. Akné a atopický ekzém sú dve úplne odlišné ochorenia. Akné sa navyše typicky objavuje pri mastnej pokožke, zatiaľ čo atopický ekzém má podobu suchých miest.

6. Materské mlieko funguje ako prevencia proti atopickému ekzému

Ani to bohužiaľ nie je pravda. Prostredníctvom materského mlieka môže dieťa preberať niektoré rizikové alergény z matkinej stravy, a preto nie je možné úplne eliminovať riziko výskytu atopického ekzému.

Pokiaľ sa toto ochorenie prejaví už u novorodenca, je samozrejme na mieste opatrnosť pri zavádzaní jednotlivých príkrmov. Zároveň by sa však takí rodičia nemali obávať do stravy svojho potomka zaradiť aj také príkrmy, ktoré niektoré potenciálne alergény obsahujú.

 

7. Atopický ekzém je spôsobený stresom

Stresové situácie samy o sebe atopický ekzém nespôsobujú. Na druhej strane však ide o takzvané spúšťače, ktoré môžu podnietiť vzplanutie ekzému a tým pádom prechod z kľudovej fázy ochorenia.

Stres môže stav ekzému zhoršiť

Stres (napríklad v práci) môže stav ekzému zhoršovať.

8. Atopický ekzém trápi ľudí po celý život

Ako u koho. Atopický ekzém sa môže po prvýkrát objaviť v detstve aj dospelosti. Častejší je každopádne jeho výskyt u detí a u mnohých chorých dôjde do dospelosti k zlepšeniu stavu do tej podoby, že už im ekzém prakticky neznepríjemňuje život. Aj napriek tomu však existujú ľudia, ktorí s týmto ochorením bojujú po celý život.

Zároveň treba myslieť na to, že ľudia, ktorí sa s atopickým ekzémom stretávajú (alebo v minulosti stretávali), majú spravidla citlivú pokožku. A tomu treba prispôsobiť výber kozmetických, ale aj upratovacích prostriedkov.

9. Ekzém na koži zanecháva jazvy

Ložiská ekzému sa vo väčšine prípadov hoja bez jazvy. Tie sa preto objavujú iba veľmi zriedkavo. Pri niektorých liečebných metódach však môže dôjsť k vyblednutiu pokožky alebo stenčeniu kože (typicky pri liečbe kortikoidmi).

10. Ľudia s atopickým ekzémom sa nemôžu kúpať v bazéne

Väčšina ľudí s atopickým ekzémom sa v bazéne kúpe a ničomu to nevadí. Treba však myslieť na to, že chlórovaná voda môže stav choroby zhoršiť, a preto sa odporúča sa po takom kúpaní umyť klasickou vodou a použiť hydratačný krém.

Pokiaľ je reč o kúpaní v mori, to si naopak veľa atopikov nemôže vynachváliť. Morská voda totiž môže mať na atopickú pokožku blahodarný vplyv, rovnako ako morské ovzdušie.

Pokiaľ vás atopický ekzém trápi, poobzerajte sa po špeciálnych kozmetických prípravkoch určených pre atopickú pokožku. V našom e-shope Koderma máme týmto produktom venovanú špeciálnu kategóriu.

Produkty na starostlivosť o atopickú pokožku >>