Tak ako k iným ochoreniam, aj k atopickému ekzému sa vzťahujú babské rady, ktoré odporúčajú, čím mazať ekzém. V tomto článku vám prezradíme, ktoré z nich (ne)dávajú zmysel a prečo.

Nie všetky babské rady sú na atopickú pleť vhodné

Po internete koluje množstvo babských rád, ktoré sľubujú úľavu od nepríjemného svrbenia v prípade atopického ekzému. Niektoré z nich používali už naše prababičky, k iným sa začalo pristupovať iba nedávno.

Pravdou však zostáva, že nie všetky babské rady sú pre atopickú pleť dlhodobo vhodné. Napríklad kúpele s jablčným octom môžu viesť k ešte väčšiemu poškodeniu už aj tak narušených tkanív.

Atopický ekzém

Atopický ekzém vás môže pekne potrápiť.

Pozor na deti

Experimentovať by ste nemali ani pri citlivej detskej pokožke. Pokiaľ budete mať podozrenie na výskyt atopického ekzému u detí, odporúčame najprv navštíviť lekára.

7 najčastejších babských rád na atopický ekzém

Poďme sa teraz podrobnejšie pozrieť na jednotlivé babské rady na atopický ekzém.

Premazávanie kože bravčovou masťou

Bravčové masť naše babičky používali nielen na premazávanie ekzematickej kože. Svoje využitie nachádzalo aj pri liečbe najrôznejších rán a popálenín. Vzhľadom na to, že masť dokáže veľmi dobre premastiť pokožku, môže krátkodobo pomôcť od nepríjemného svrbenia. Samotný ekzém však vyliečiť nedokáže.

Premazávanie kože kvalitnými olejmi

Na ekzematickú pokožku sa často odporúčajú rôzne špeciálne oleje, ako napríklad kokosový. U neho však treba spomenúť, že je pomerne komedogénny a upcháva teda póry. Z toho dôvodu nie je vhodný na použitie na tvári.

Kúpeľ s ovsenými vločkami

Starostlivosť o atopickú pokožku môžete podporiť špeciálnymi kúpeľmi. Treba však podotknúť, že dlhé kúpele v horúcej vode vám môžu skôr uškodiť. Preto ak sa pre tento kúpeľ rozhodnete, urobte si ho skôr vlažnú. Príprava je jednoduchá, stačí len zmiešať ovsené vločky (drvené alebo celé) s vodou a nechať ich chvíľu zmäknúť.

Koupel v ovesných vločkách

Kúpeľ v ovsených vločkách môže byť prospešná.

Harmančekový kúpeľ

Ďalšou častou babskou radou je harmančekový kúpeľ. Treba však podotknúť, že harmanček pleť vysušuje, a preto pre atopickú pokožku nie je vôbec vhodný.

Aplikácia jablčného octu

Jablčný ocot naše babičky používali na upokojenie popálenín a zápalu kože, pretože slúžia ako prírodná dezinfekcia. Používať je možné ako samostatne, tak aj zriedený v pomere 1:1 s vodou. Je však potrebné upozorniť na to, že jablkový ocot môže pokožke ešte viac ublížiť a narušiť jej integritu. Rozhodne k nemu nepristupujte v prípade, že je vaša pokožka popraskaná alebo dokonca krváca.

Natieranie sa olejom z tea tree

Olej z tea tree je považovaný za najúčinnejšiu prírodnú dezinfekciu. Treba však podotknúť, že tea tree olej nemožno na koži nikdy aplikovať priamo. Je potrebné ho najprv zmiešať s nejakým pleťovým krémom alebo olejom. V tejto forme môže byť aplikovaný aj na pokožku hlavy, pokiaľ vás trápi atopický ekzém vo vlasoch.

Medové zábaly

Ďalšou veľmi častou babskou radou je aplikácia medových zábalov na postihnuté miesta. V tomto ohľade je však potrebné pamätať na to, že atopici majú pokožku veľmi citlivú a často sú aj alergici. A pretože med je silný alergén, môže napáchať oveľa viac škody ako úžitku. Z rovnakých dôvodov nemožno odporučiť ani aplikáciu cesnaku alebo cibule.

Medové zábaly

Med je významný alergén, preto sa mu radšej vyhýbajte.

Dajte prednosť kvalitnej a overenej kozmetike

Atopická pokožka je bohužiaľ náchylná na najrôznejšie experimenty. Preto sa oplatí používať kvalitnú kozmetiku a podporiť ju ďalšou okrajovou starostlivosťou (napríklad v podobe spomínaných kúpeľov).

Skvelým zástupcom na poli kozmetiky je rad ATO DANA Plus, ktorý je dostupný v našom e-shope KODERMA. Tieto prípravky si môžete zakúpiť v podobe hydratačného krému alebo mlieka. Ich pravidelná aplikácia pomáha zmierniť svrbenie a posilňovať prirodzenú ochrannú bariéru pleti.

Obsahuje svetovo najlepší extrakt z tomela lotosového, ktorý hydratuje a upokojuje pokožku. Súčasťou kozmetiky je aj extrakt z hroznovej stonky a hroznových semienok, ktorý pomáha v pokožke udržiavať optimálnu vlhkosť.

Navyše nie je lepivý a na rozdiel od bravčovej masti či bežných olejov sa veľmi rýchlo vstrebáva do pokožky. Jeho cestovné balenie nahráva tomu, že ho môžete použiť kedykoľvek počas dňa (napríklad v práci).

ATO DANA Plus Lotion

Produkty ATO DANA sa ľahko vstrebávajú do pokožky.

Kedy pristúpiť k homeopatikom?

Alternatívou v liečbe atopického ekzému je používanie homeopatík. V homeopatii však neexistuje jedno univerzálne riešenie pre všetkých. Tento princíp spočíva skôr v skúmaní toho, ako sa ľudia v jemných odchýlkach a prejavoch ochorenia líšia a na základe toho je im stanovená liečba homeopatikami. Tento smer má zároveň veľmi blízko k psychosomatickej liečbe a netradičnej medicíne.

Pokiaľ dávate prednosť „západnej medicíne“, pamätajte na používanie kvalitnej kozmetiky na atopickú pokožku a zároveň sa vyvarujte spúšťačom, ktoré u vás vyrážku vyvolávajú. Liečba atopického ekzému je bohužiaľ dlhodobá a svrbenie sa nezbavíte zo dňa na deň.

Prezrite si kozmetiku na atopickú pokožku >>