Trápi vás vyrážka na tvári, hrudi alebo kdekoľvek inde na tele? Zistite, prečo kožné vyrážky vznikajú a zistite, ako v jednotlivých prípadoch postupovať.

Kožná vyrážka - čo to je a čo ju spôsobuje?

Ako kožná vyrážka sa označuje výsev pupienkov, škvŕn alebo pľuzgierikov na koži, pričom objaviť sa môže aj na slizniciach. V niektorých prípadoch vyrážka do pár dní zmizne, niekedy je však nutné jej liečbu konzultovať so špecializovaným lekárom (dermatológom). Prejavuje sa najmä svrbením, začervenaním, vyrážky a pľuzgierikmi, prípadne červenými vriedkami.

Príčin vzniku kožnej vyrážky môže byť pochopiteľne veľké množstvo. Pre jednoduchšie pochopenie ich môžeme rozdeliť na:

  • vnútorné príčiny
  • vonkajšie príčiny

Medzi vnútorné príčiny patrí napríklad porucha imunity, užívanie niektorých liekov alebo prebiehajúce ochorenia.

Medzi vonkajšie príčiny možno potom zaradiť napríklad slnečné žiarenie, poštípanie hmyzom, podráždenie kože alebo alergickú reakciu na nejaký faktor.

12 najčastejších druhov kožného ochorenia

Poďme si teraz predstaviť tie úplne najčastejšie typy kožného ochorenia. Čo je pre nich charakteristické a kde sa na tele objavujú?

Akné

Akné vzniká vplyvom zapálených upchatých pórov jednotlivých potných žliaz. Spôsobovať ho môžu hormóny, baktérie, ale aj ďalšie vnútorné a vonkajšie vplyvy. Väčšinou sa akné objavuje najmä na tvári, hrudníku a chrbte.

TIP: Na pleť so sklonom akné je vhodné používať kozmetické prípravky určené pre problematickú pleť. Zároveň sa treba zamerať na dôkladné a hĺbkové čistenie pleti. Používajte špeciálny uterák a pravidelne čistite aj kozmetické štetce.

Akné

Ekzém

Ekzém sa prejavuje začervenanou a suchou kožou, ktorá svrbí. Príčin vzniku pritom môže byť hneď niekoľko (napríklad stres, alergény alebo aj používanie nevhodného mydla). Najčastejšie sa objavuje na končatinách, a to najmä v miestach, kde sa ohýbajú. Jeho špecifickou formou je takzvaný atopický ekzém.

TIP: Pri liečbe atopického ekzému odporúčame používať špeciálne prípravky určené priamo pre atopickú pokožku. V našom e-shope nájdete produkty značky ATO DANA, ktoré obsahujú extrakt z tomelu lotosového.

Ekzém

Žihľavka

Na prvý pohľad môže vyzerať ako odrenina, v skutočnosti však ide o alergickú reakciu. Za jej vznikom môžu stáť napríklad lieky, niektoré potraviny, ale aj teplotné výkyvy. Vyskytovať sa môže prakticky kdekoľvek na tele a môže dosahovať rôzne veľkosti.

Žihlavka

Opar

Opary majú podobu drobných bolestivých pľuzgierikov, ktoré sa objavujú na perách. Toto ochorenie je spôsobené vírusom, a na ich liečbu sa preto používajú antivirotiká. Opary sú vysoko nákazlivé a pretrvávajú až 10 dní.

Opar

Pásový opar

Narozdiel od klasického oparu pásový opar nie je nákazlivý. Najprv sa objaví pomerne nenápadná vyrážka, ktorá sa postupom času mení na bolestivé pľuzgieriky. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti zadku a trupu, nie je to však pravidlo. Na jeho liečbu sa používajú antivirotiká, steroidy a niekedy aj antidepresíva.

Ružovka

Ružovka je zápalové ochorenie kože, ktoré sa často nesprávne zamieňa za akné. Prejavuje sa sčervenaním nosa, brady, čela, tvárou aj očí. Na liečbu sa používajú špeciálne lieky, prípadne sa pristupuje k laserovej terapii.

TIP: Doplnkovou starostlivosťou môže byť krém so šnečím extraktom KNH Natural Vital Cream, ktorý má protizápalové, antibakteriálne a regeneračné účinky.

Alergia z rastlín

Z hľadiska rastlín môže alergickú reakciu spôsobovať napríklad kontakt s brečtanom, blatúchom či iskerníkom. Taká vyrážka sa prejavuje začervenaním a opuchom, následne sa pridáva nepríjemné svrbenie. Úľavu môžu zaistiť studené obklady, prípadne antibiotiká (pri horšom priebehu).

Bradavice

Ako bradavice sa označujú drobné nezhubné nádorky, ktoré spôsobuje ľudský kožný papillomavírus HPV. Najčastejšie sa objavujú na ruke a na prstoch. Sú neškodné a po čase samy zmiznú. Ak nie, možno ich odstrániť liekmi alebo ich vypáliť tekutým dusíkom. Prípadne je možné sa ich zbaviť laserom alebo drobným chirurgickým zákrokom.

Bradavice

Starecké škvrny

Tieto škvrny spôsobuje slnečné žiarenie, prípadne zvýšená produkcia melanínu. Objaviť sa môžu kdekoľvek na tele, obvykle sa jedná o miesta, ktoré slnku vystavujeme najčastejšie. Na ich odstránenie slúžia špeciálne krémy, prípadne je možné pristúpiť k chemickému peelingu a laserovej terapii.

TIP: Pre redukciu stareckých škvŕn môžete vyskúšať ošetrujúci kozmetický rad MISSHA Vita C Plus, ktorý obsahuje derivát vitamínu C a redukuje tvorbu melanínu. Tým pádom pomáha zmenšovať pigmentové škvrny.

Melanóm

Melanóm je nebezpečný typ rakoviny kože, ktorý sa prejavuje iným sfarbením kože. Vďaka tomu, že sa nachádza na povrchu, je možné ho ľahko odhaliť a včas začať liečbu. Pokiaľ naň máte podozrenie, odporúčame bezodkladne navštíviť svojho lekára.

Lupienka

Toto ochorenie sa prejavuje červenými škvrnami a odlupujúcimi sa čiastočkami kože. Väčšinou sa objavuje na pokožke hlavy, na lakťoch, kolenách av dolnej časti chrbta. V rámci liečby sa pristupuje k špeciálnym liekom a svetelnej terapii.

Lupienka

Svrab

Túto kožnú chorobu spôsobuje parazit a prejavuje sa práve kožnou vyrážkou a nepríjemným svrbením. Vyskytnúť sa môže kdekoľvek na tele a na jeho liečbu sa používajú špeciálne masti a krémy s obsahom látok, ktoré zákožky zničí.

Ako pri bežných vyrážkach postupovať?

Niektoré kožné vyrážky vyžadujú zásah špecialistu, u niektorých si však môžete poradiť aj sami.

  • Držať sa môžete napríklad nasledujúcich odporúčaní: Vyhnite sa používaniu mydla a pokožku s vyrážkou omývajte iba obyčajnou vodou.
  • Po kúpeli sa dôkladne osušte a udržujte pokožku suchú.
  • Ošetrite pokožku zvláčňujúcim krémom alebo telovým mliekom.
  • Aj keď je to ťažké, snažte sa vyhnúť škrabaniu.
  • Používajte výhradne svoje vlastné uteráky a meňte ich po každom použití.
  • Noste priedušnú bielizeň a vyhnite sa umelým materiálom.

Pokiaľ sa u vás kožná vyrážka objaví, nezúfajte. Pamätajte na včasné zahájenie liečby, vďaka ktorej sa nepríjemného svrbenia rýchlejšie zbavíte.